رهبر معظم انقلاب با تأکید بر حمایت از مقاومت حزب الله لبنان فرمودند: این روحیه مقاومت راباید ابتدا در دلهای خود و سپس در عرصه عمل حفظ کنیم تا این مسیر را ادامه دهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیروز در دیدار میشل سلیمان رئیس جمهور لبنان و هیأت همراه، اتحاد گروهها و طوائف مختلف لبنانی را تنها راه نجات و پیشرفت این کشور دانستند و تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران معتقد است توان همه گروههای لبنانی باید در خدمت قدرت و وحدت ملی این کشور برای مقابله با خطر رژیم صهیونیستی باشد.
ایشان با قدردانی از مواضع میشل سلیمان در حمایت و همراهی بامقاومت اسلامی و همچنین تلاش ایشان برای برقراری وحدت ملی و حفظ هویت ملی ارتش افزودند: جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار لبنان خواهد بود و امید است گفتگوهای انجام شده در این سفر موجب تقویت بیش از پیش روابط دو کشور شود.
رهبر انقلاب اسلامی باتأکید بر اینکه لبنان با وجود وسعت کم دارای معانی بزرگی است، خاطرنشان کردند: یکی از این معانی بزرگ، همزیستی بسیار نمونه فرقه های مختلف دینی و مذهبی در لبنان است.
حضرت آیت الله خامنه ای یکی دیگر از معانی بزرگ لبنان را پیروزی تاریخی مردم لبنان بر رژیم صهیونیستی برشمردند و افزودند: در طول 60 سال گذشته هیچ یک از کشورهای اسلامی و عربی نتوانسته بودند در مقابل رژیم صهیونیستی بایستند اما مردم کشور لبنان توانستند این طلسم را بشکنند و ارتش رژیم اسرائیل را از خاک خود بیرون کنند و آن را شکست دهند.
ایشان باتأکید بر لزوم حفظ وحدت در لبنان به عنوان عامل اصلی پیروزی بر رژیم صهیونیستی خاطرنشان کردند: انجام گفتگو میان گروههای مختلف لبنانی که اکنون به ریاست رئیس جمهور در جریان است مثبت ارزیابی می شود زیرا آینده روشن لبنان در گرو وحدت ملی است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: لبنان با مقاومت در مقابل تجاوزات رژیم صهیونیستی به یک الگو و درس برای ملتهای مسلمان تبدیل شد و در همان ایام جنگ 33 روزه، بسیاری از مسلمانان در کشورهای اسلامی و عربی به نام حزب الله لبنان و به نام سیدحسن نصرالله شعار می دادند.
حضرت آیت الله خامنه ای حمایت از مقاومت در جهان اسلام و در کشورهای عربی را بسیار پرمعنا دانستند و افزودند: این روحیه مقاومت را باید ابتدادر دلهای خود و سپس در عرصه عمل حفظ کنیم تا این مسیر را ادامه دهیم.
ایشان همچنین تروریسم را یک خطر بسیار بزرگ برای لبنان و همه کشورهای منطقه برشمردند و خاطرنشان کردند: این تروریسم که با پول برخی دولت ها به وجود آمد دامن خودشان را نیز گرفت اما این دولت ها درس عبرت نگرفته اند و همچنان از تروریست ها حمایت می کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر لزوم اتخاذ روشی درست برای مقابله با تروریسم، به حضور آوارگان فلسطینی در لبنان نیز اشاره کردند و افزودند: سیاست صحیح، حضور فلسطینی های آواره در کشورهای عربی است اما به هر حال فلسطینی ها باید یک روزی به خانه خود بازگردند.
حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: برخی تصور می کنند بازگشت فلسطینی ها به سرزمین خود محال است، اما این مسئله اتفاق خواهد افتاد. در این دیدار که دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور نیز حضور داشت، میشل سلیمان رئیس جمهور لبنان ضمن تشکر و قدردانی از حمایت های دولت و ملت ایران از لبنان به ویژه در شرایط سخت جنگ 33 روزه و همچنین بعد از جنگ و دوران بازسازی گفت: نقش جمهوری اسلامی ایران در حل مشکلات داخلی لبنان و شکل گیری توافقنامه دوحه نیز بسیار بارز و باارزش بود.
رئیس جمهور لبنان ضمن تشریح شرایط سیاسی، امنیتی و اقتصادی لبنان تاکید کرد: حضور تعداد زیادی از وزرا از گروه های مختلف لبنانی در ایران، به منظور قدردانی همه گروه ها از نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران است.
میشل سلیمان مستقر بودن دولت قوی در لبنان را مایه تقویت مقاومت دانست و با تاکید بر این که ارتش لبنان نماد وحدت ملی است، خاطرنشان کرد: ارتش به دنبال کرامت و عزت لبنان است و مقاومت، نماد این کرامت و عزت است.
دعوت سلیمان از احمدی نژاد برای سفر به لبنان
میشل سلیمان رئیس جمهور لبنان دیروز با رئیس جمهور و دبیر شورای عالی امنیت ملی و چند تن از مقامات کشورمان دیدار و گفت وگو کرد.
وی پس از دیدار با دکتر احمدی نژاد در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به دیدارهای خود در این سفر دو روزه اظهار داشت: مذاکرات بسیار مهم و خوبی داشتیم و در این مذاکرات روابط دوجانبه و ایجاد تفاهم در زمینه گسترش همکاری ها بحث و تبادل نظر شد.
رئیس جمهور لبنان با تقدیر و تشکر از جمهوری اسلامی ایران به خاطر اقدامات صورت گرفته برای آشتی ملی در این کشور گفت: ما از مواضع و حمایت های ایران برای آشتی ملی و لبنان و کمک به حل مسایل لبنان سپاسگزاریم.
میشل سلیمان در ادامه روابط ایران، لبنان و سوریه، نقش ارتش لبنان در مقاومت، مسائل نوار غزه، مبارزه با تروریسم و حق مسلم ایران در داشتن فناوری هسته ای را از جمله محورهای مذاکرات خود با رئیس جمهور کشورمان عنوان کرد.
وی در پایان از دکتر احمدی نژاد برای سفر به بیروت دعوت به عمل آورد.
دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور کشورمان نیز در جمع خبرنگاران در پاسخ به دعوت میشل سلیمان برای سفر به لبنان گفت: پس از انجام مقدمات این سفر را انجام خواهم داد.
بنابراین گزارش رئیس جمهور لبنان عصر دیروز به سفر دوروزه اش به ایران خاتمه داد و تهران را ترک کرد.

  


دسته ها :
سه شنبه پنجم 9 1387
X